Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Muhabbet İşten Çıkarılma

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
Arkadaşlar selam aleyküm öncelikle Eylül'ün 23 ünde fabrikada işe başladım kasımın 29 unda işyerinden virüs kaptım kovid oldum 10 günlük rapor verildi ardından işyeri aradı ekstradan 4 gün daha dinlen dedi neyse 2 gün önce pazartesi ise çağırdılar bende işe başlamak üzere gittim sonra insan kaynaklarından beni çağırdılar işten cikarildigim söylendi bende işten cıkarilmanin yasak olduğunu söyledim gavatta yasağın kalktığını söyledi tabi benimde uzatıldığından haberim olmadığı için söyleyen yavsaga inanmış bulundum bana kağıda yerim değişti diye kabul etmediğim için çıkmak istediğimi yazdırdı ama bunu demeden 2 bucuk aylık çalıştığın için 14 gün tazminat parası yatirilcagini söyleyince bende yazdım dediklerini sonra öğrendim ki işten çıkarılma yasağının devam ettiğini üzerimde eve gitcek para yok yanıma para almadım nasıl gideyim dedim servisi beklersin dedi mevzu sabah 9 buçukta oluyo öğle 4 e kadar nasıl bekleyim neyse çıktım fabrikadan tam 1 buçuk saat yapikredi atmsine yürüdüm arkadaşımdan para gönderttirdim işyeri manisada evim izmirde böyle bi kahpelik yapıldı 170 aradım bugün şikayet için onlarda hala sigorta li gözüküyon dediler sigortan bittiği anda mahkeme basvurusun dediler ben şimdi bu işin arkasını birakmicam mahkemeye gidip dava accam bu işlerden anlayan arkadaşlar varsa bilgilendirirse beni memnun olurum

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
Bu işlerden anlayan varsa yardımcı olsun nasıl bi yol izleyim

fbulut81

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
323
606
93
İş kanunu madde 22 der ki:

“Görev değişikliğini kabul etmeyen işçi, işverenin kendisine yazılı olarak ilettiği görev değişikliği bildirimine 6 iş günü içinde yazılı dönüş yaparak görevi kabul etmediğini iletir. İşveren görev değişikliği için geçerli nedenlerini belirterek iş sözleşmesini bildirim sürelerine uyarak ve işçiye tüm haklarını ödeyerek feshedebilir. Bu durumda işçi İş Kanunu 17 -21. maddeleri hükümlerine göre mahkeme yoluyla işe iadesini talep edebilir.”

Muhtemelen görev yeri değişimini kabul etmediğin için ve de mazeretsiz işe gelmediğin iddiasına sığınmak için sigortan devam ettirildi.
6 günü doldurmadan işe iade davasını açmalısın. İş kanununa hakim bir avukattan destek alırsan daha iyi olur. Mesajlarında noktalama işaretti kullanırsan daha anlaşılır olur.

Ugususjs

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
1,904
362
83
İmza mevzusu kötü kardeşim keşke atmasaydın

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
Gecmis olsun. Allah yardımcın olsun. Hersey bir yana da servis bekle diyene kadar cikartip da bi 10- 20 TL yol parasi verecek kadar insanligi kaybetmemeliydik...
Reis yaptıkları ayar oldum raporum bitiyo virüsten ise başlamak için gidiyom işten cikartiyolar hayatımda böyle rencide edilmedim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
İş kanunu madde 22 der ki:

“Görev değişikliğini kabul etmeyen işçi, işverenin kendisine yazılı olarak ilettiği görev değişikliği bildirimine 6 iş günü içinde yazılı dönüş yaparak görevi kabul etmediğini iletir. İşveren görev değişikliği için geçerli nedenlerini belirterek iş sözleşmesini bildirim sürelerine uyarak ve işçiye tüm haklarını ödeyerek feshedebilir. Bu durumda işçi İş Kanunu 17 -21. maddeleri hükümlerine göre mahkeme yoluyla işe iadesini talep edebilir.”

Muhtemelen görev yeri değişimini kabul etmediğin için ve de mazeretsiz işe gelmediğin iddiasına sığınmak için sigortan devam ettirildi.
6 günü doldurmadan işe iade davasını açmalısın. İş kanununa hakim bir avukattan destek alırsan daha iyi olur. Mesajlarında noktalama işaretti kullanırsan daha anlaşılır olur.
Dostum bilgilendirme için teşekkürler yalnız şöyle bi durum var görev değişikliği yok bunlar bana böyle yaz dediği için yazdım yani anlicagin ortada görev değişikliği yok ha şimdi şöyle bişey var neden yazdın öyle dersen 2 haftalık tazminat hakkımin yatavagini söylediği icin yazdım onu demese yazmicaktim

Elli4

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
10,334
5,534
113
Reis yaptıkları kahprlige ayar oldum raporum bitiyo virüsten ise başlamak için gidiyom işten cikartiyolar hayatımda böyle rencide edilmedim
Yaptiklari cok ayip ve cok yanlis insallah cezalarini cekerler diyecegimde, sizin isyerinin durumunu bilmiyorum. Maalesef su ortamda isci de perisan isverende... Ama ne olursa olsun bu sekilde davranmalari affedilir gibi degil.

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
Yaptiklari cok ayip ve cok yanlis insallah cezalarini cekerler diyecegimde, sizin isyerinin durumunu bilmiyorum. Maalesef su ortamda isci de perisan isverende... Ama ne olursa olsun bu sekilde davranmalari affedilir gibi degil.
Eyw dostum işyerini söyleyim şok ol bide yerli malı kullanın derler Vestel fabrikasında calisyodum

Blacktomars

🅺🆁🅰🅻
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
313
206
43
Kardeşim çok geçmiş olsun. İmzayı atmasaydın keşke...

orhuneses

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
4,900
2,447
113
Git dava aç kardeşim. Maksimum 2 3 sene içinde sonuçlanır ama yüzde 99 davayı kazanırsın. Bütün mahkeme masraflarını da karşı tarafa ödetirsin. Bu tip durumlarda mahkemeler işçinin lehine karar alıyor ama ülkemizde malesef ya kim uğraşçak nasılsa kaybederiz birsürü masraf çıkar korkusuyla falan dava açmaya pek yanaşmıyor çalışanlarımız.

fbulut81

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
323
606
93
Dostum bilgilendirme için teşekkürler yalnız şöyle bi durum var görev değişikliği yok bunlar bana böyle yaz dediği için yazdım yani anlicagin ortada görev değişikliği yok ha şimdi şöyle bişey var neden yazdın öyle dersen 2 haftalık tazminat hakkımin yatavagini söylediği icin yazdım onu demese yazmicaktim
işverenin haksız sebeplerle işçiyi işten çıkarma yasağı 17 Ocak 2021’e kadar uzatıldığı için sana o kağıt imzalatıldı. Torba kanunda “iyi niyet hallerine uyulmayan durumlarda işveren işten çıkarabilir” denilmişti. O kağıt bir nevi istifa dilekçen olarak ellerinde. İşe iade davası açmak dışında yapabileceğin bir şey yok.

Elli4

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
10,334
5,534
113
Eyw dostum işyerini söyleyim şok ol bide yerli malı kullanın derler Vestel fabrikasında calisyodum
Gecmis olsun tekrar. Umarim hersey diledigin gibi olur. Normal sartlarda 3 ay deneme suresi filan oluyor ama pandemi doneminde nasil isliyor kanun bilmiyorum.

Blacktomars

🅺🆁🅰🅻
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
313
206
43
O imzayı atman dava açsan bile aleyhine kullanılır biliyorsun değil mi bide karşında vestel var.

orhuneses

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
4,900
2,447
113
O imzayı atman dava açsan bile aleyhine kullanılır biliyorsun değil mi bide karşında vestel var.
Vestel olsa nolur ? Haklı olduğunu kanıtladıktan sonra hertürlü kazanırsın. Dediğim gibi bu iş durumlarında mahkemelerde işçinin lehine çıkıyor kararlar genelde. Göz korkutmayın kardeşim hakkını arasın kardeşimiz.

serkandemir50

Bahtsız Piyade
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
3,524
2,504
113
geçmiş olsun dostum keşke bi araştırıp imzalasaydin bende işten çıkarıldım 2 aydır iş arıyorum

Blacktomars

🅺🆁🅰🅻
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
313
206
43
Vestel olsa nolur ? Haklı olduğunu kanıtladıktan sonra hertürlü kazanırsın. Dediğim gibi bu iş durumlarında mahkemelerde işçinin lehine çıkıyor kararlar genelde. Göz korkutmayın kardeşim hakkını arasın kardeşimiz.
Ya bizim istediğimizde o ama ona göre önleminide alsın yani onu demek istiyorum