Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Koronavirüs Salgını Nasıl Bitecek?

Daimon

Moderator
Yönetici
Moderatör
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
82,996
63,946
113

Koronavirüs salgınının nasıl sona ereceği, herkesin aklındaki en büyük merak konusu. Uzmanlar bunun 2 yolu olduğunu söylüyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Bülent Ertuğrul, "Bulaşıcı hastalıklarda genel kuraldır ya hastalığı geçirirsiniz bağışık hale gelirsiniz veya da bir aşısı olur aşıyla bağışıklık hale getirilir" dedi.

Dünyada 244 binin üstünde insanı hayattan koparan 3,5 milyona yakın kişiyi de enfekte eden koronavirüs salgıyla ilgili konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Bülent Ertuğrul, "Koronavirüs salgını nasıl bitecek?" sorusuna yanıt verdi.

Ertuğrul, "Bulaşıcı hastalıklarda genel kuraldır ya hastalığı geçirirsiniz bağışık hale gelirsiniz veya da bir aşısı olur aşıyla bağışıklık hale getirilir." ifadelerini kullandı. Toplumsal bağışıklığın sağlanması için toplumun yüzde 70'inin enfekte olması gerekiyor. Aşının bulunup kullanılmasıyla ilgili ise önümüzde uzun bir süreç olduğu öngörülüyor.

Profesör Doktor Bülent Ertuğrul, sözlerini şöyle sürdürdü; "2021 Ocağına kadar beklemek gerekiyor. Şimdi aşı çalışmalarında bir kural vardır bir molekülü bulursunuz o mülekülü testlerden geçirirsiniz. Yan etkisinin olup olmadıağı ne kadar olduğu araştırılıyor, şimdi tüm bunların hepsi belirli zaman alan işlemler.

AŞININ ÜRETİLMESİ SORUNUN TAMAMEN ÇÖZÜLDÜĞÜ ANLAMINA GELMİYOR
Şimdi aşıyı ürettiniz tek doz veya üç doz beş doz şimdi dünyadaki herkesi aşılayabilmek veya en azından risk grubundakileri aşılayabilmek için onu üretecek tesisi de hazırlamanız gerekiyor. Yani sadece aşıyı üretmek yetmiyor milyarlarca insanın aşılanmasından bahsediyoruz.

Sonbaharda ikinci dalgayı yakayabiliriz ki o birinci dalgadan şiddetli olabilir. Gevşemek demek bu dönemde salgının toplumsal anlamda hızla yayılması demek.

VAKA SAYISININ DÜŞMESİ SALGININ GEÇTİĞİ ANLAMINA GELİYOR MU?
Salgını kontrol altına almış durumdayız ama henüz bitirmedik salgın bitmedi zaten bu bir aşı bulunana kadar veya bunun bir tedavisi gelene kadar bu salgını tam olarak bitirdik diyemeyeceğiz."

Arda34

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
3,948
1,395
113
Ozel sektörde biz bittik nasil olcak 2 nisan kredi hala yok gecimderdi ne banka paranin olmayisini dinliyor ne evsahibi nede baska bisey zenginler bile bu krediyi veya yardimi almisken maske dahi hicbirsey cikmadi hakkimi helal etmiyorum yakinda yağmalama baslarsa sasirmam millet aç..

Erosus

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
6,720
2,433
113
Ozel sektörde biz bittik nasil olcak 2 nisan kredi hala yok gecimderdi ne banka paranin olmayisini dinliyor ne evsahibi nede baska bisey zenginler bile bu krediyi veya yardimi almisken maske dahi hicbirsey cikmadi hakkimi helal etmiyorum yakinda yağmalama baslarsa sasirmam millet aç..
Al benden de o kadar!!!

Max-Payne

Üye
Yeni Üye
29
5
3
8 katli apt oturuyorum .zemin katta bodrumda oturan bi aile var. 1 anne 2 çocuk. Pandemi kredisi cikmadi ayni gün basvuran 7.katta 2 tane tekel bayisi olan komsumuza cikti. Niye basvurdun diyoruz zaten durumun iyi evin araban var. Diyo fakire verecem .tamam diyoruz ver bodrumda oturan aileye yok diyor. Ben bulacam diyor. Yani kisaca bu ülkedende bu millettende bi bok olmaz. Ancak tarhmzle ovünen bos milliyetcileriz . Baskada bi numaramz yok.

Son düzenleme:

nişantaşı

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
24,983
22,568
113
parası olana kredı verılıyo saka gıbı malesef ama oyle durumu kotu olanlara gercekten uzuluyorm,herseyı hazıranda baslatıcaklar yoksa milyonlarca insan ne bnkaya borcunu nede faturasını oder .ulan butun isyerlerını nerdeyse kapattın dogal olarak işverende adam cıkardı veya ücretsıze gönderdi eeeeeee sen dewlet olarak ne yaptın benım benım kıt kanaat gecınen vatandasıma kardesım.kredı vermedın her aileye yardım etmedın faturalarımızı odemedın eee üstüne bide cogu işten cıkarıldı yada kovuldu bu ınsanların nasıl toparlanacagını zannedıolar hayret ve merak içersındeyım

dusting34

Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
8,316
3,183
113
1.ulkemiz evde kalirsa 10 15 gune turkiyede biter

2.turkiyede bitse bile ticaret devam ediyo tekrar bulasma riski var

3. Kontrollu olarak tum ulkeye yayilarak bitirilebilir. Olen ölür kalan kalır anlayisiyla

4.aşısı bulunurda bitebilir. Hasta olanlara aşının etkisi yoktur. Yani hasta olmayanlar mecburi aşı olması gerekecek

Allah yardimcimiz olsun

Rebirt7

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
2,001
451
83
Kolay kolay düzelmeyecek yardımlar her aileye verilmeliydi her evde sıkıntılar var sıkıntısız ev yok hala bi düzenleme yapamadılar o kadar işsiz insan var ki nasıl toparlanır kimse bir şey demiyor

nişantaşı

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
24,983
22,568
113
1000 tl bile olsa her aileye verıceksın bu durumda zengın fakır ayrımı yapmıyacaksın su 3-4 ay verıceksın bu dewırde 1000 tl ya paramı allah askına nasıl yapılmaz bu helekı fatura olayları tam bir skandal

Vesselam1

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
172
46
28
Özel sektörde bitti özel sektörde çalışanda milletin parası kalmadı şu geçtimiğiz 1.5 ayda dahada uzarsa allah yardımcısı olsun herkesin devlet çalışanlarını etkilemiyor kurumsal çalışanlarda bir şekilde yardım alıyor peki özel çalışanlar cafe restaurant bar inşaat sektörü ülkenin %40 - %50 iş gücünü karşılayan bu insanlara ne olacak kira fatura ödeyemez hale geldiler

nişantaşı

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
24,983
22,568
113
Özel sektörde bitti özel sektörde çalışanda milletin parası kalmadı şu geçtimiğiz 1.5 ayda dahada uzarsa allah yardımcısı olsun herkesin devlet çalışanlarını etkilemiyor kurumsal çalışanlarda bir şekilde yardım alıyor peki özel çalışanlar cafe restaurant bar inşaat sektörü ülkenin %40 - %50 iş gücünü karşılayan bu insanlara ne olacak kira fatura ödeyemez hale geldiler
onu diorum sen dewlet olarak bu millete bakmakla yukumlusun en azından faturalar ya bunları falan karsıla kart borcu ve kredı borclarınıda en kotu4-5 ay ertelet barı bunu yap, sen dewletsen bunu yapacaksın aga biz bize yeterız kım kıme yardım edıyo bu dewırde biz bize yatmeyız kardesım gecınız bu işleri

anticovid

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
1,192
454
83
8 katli apt oturuyorum .zemin katta bodrumda oturan bi aile var. 1 anne 2 çocuk. Pandemi kredisi cikmadi ayni gün basvuran 7.katta 2 tane tekel bayisi olan komsumuza cikti. Niye basvurdun diyoruz zaten durumun iyi evin araban var. Diyo fakire verecem .tamam diyoruz ver bodrumda oturan aileye yok diyor. Ben bulacam diyor. Yani kisaca bu ülkedende bu millettende bi bok olmaz. Ancak tarhmzle ovünen bos milliyetcileriz . Baskada bi numaramz yok.
banka bunlar.ödeyebilecek gelire sahibe verir.önce kendini düşünür.bankalar hayir kurumu değil

CGLMX

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
2,359
486
83

Koronavirüs salgınının nasıl sona ereceği, herkesin aklındaki en büyük merak konusu. Uzmanlar bunun 2 yolu olduğunu söylüyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Bülent Ertuğrul, "Bulaşıcı hastalıklarda genel kuraldır ya hastalığı geçirirsiniz bağışık hale gelirsiniz veya da bir aşısı olur aşıyla bağışıklık hale getirilir" dedi.

Dünyada 244 binin üstünde insanı hayattan koparan 3,5 milyona yakın kişiyi de enfekte eden koronavirüs salgıyla ilgili konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Bülent Ertuğrul, "Koronavirüs salgını nasıl bitecek?" sorusuna yanıt verdi.

Ertuğrul, "Bulaşıcı hastalıklarda genel kuraldır ya hastalığı geçirirsiniz bağışık hale gelirsiniz veya da bir aşısı olur aşıyla bağışıklık hale getirilir." ifadelerini kullandı. Toplumsal bağışıklığın sağlanması için toplumun yüzde 70'inin enfekte olması gerekiyor. Aşının bulunup kullanılmasıyla ilgili ise önümüzde uzun bir süreç olduğu öngörülüyor.

Profesör Doktor Bülent Ertuğrul, sözlerini şöyle sürdürdü; "2021 Ocağına kadar beklemek gerekiyor. Şimdi aşı çalışmalarında bir kural vardır bir molekülü bulursunuz o mülekülü testlerden geçirirsiniz. Yan etkisinin olup olmadıağı ne kadar olduğu araştırılıyor, şimdi tüm bunların hepsi belirli zaman alan işlemler.

AŞININ ÜRETİLMESİ SORUNUN TAMAMEN ÇÖZÜLDÜĞÜ ANLAMINA GELMİYOR
Şimdi aşıyı ürettiniz tek doz veya üç doz beş doz şimdi dünyadaki herkesi aşılayabilmek veya en azından risk grubundakileri aşılayabilmek için onu üretecek tesisi de hazırlamanız gerekiyor. Yani sadece aşıyı üretmek yetmiyor milyarlarca insanın aşılanmasından bahsediyoruz.

Sonbaharda ikinci dalgayı yakayabiliriz ki o birinci dalgadan şiddetli olabilir. Gevşemek demek bu dönemde salgının toplumsal anlamda hızla yayılması demek.

VAKA SAYISININ DÜŞMESİ SALGININ GEÇTİĞİ ANLAMINA GELİYOR MU?
Salgını kontrol altına almış durumdayız ama henüz bitirmedik salgın bitmedi zaten bu bir aşı bulunana kadar veya bunun bir tedavisi gelene kadar bu salgını tam olarak bitirdik diyemeyeceğiz."
bitmez arkadasım bunun 1 yılı var en az malesef ...

anticovid

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
1,192
454
83
Avrupa devletleri ekonomik yönden vatandaslarini koruyor.dükkanini kapatana bile zarari karsiliyor.Türkiyede Allah yardimci oldun millete.Milyonlarca insan asgari ücreti zor buluyor.Bir ay alamadini perişan.Ben yaştan dolayi 1.5 aydir işe gitmiyorum devlet maasimi yatiriyor.Fakat özellikle özelde çalisan durumu vahim.Borçlansa borç verecek de yok.

anticovid

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
1,192
454
83
onu diorum sen dewlet olarak bu millete bakmakla yukumlusun en azından faturalar ya bunları falan karsıla kart borcu ve kredı borclarınıda en kotu4-5 ay ertelet barı bunu yap, sen dewletsen bunu yapacaksın aga biz bize yeterız kım kıme yardım edıyo bu dewırde biz bize yatmeyız kardesım gecınız bu işleri
"biz bize yeteriz"diyenlerin ihtiyaci yok zaten

xmen7772

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
6,086
5,361
113
devlet bu gibi global tehdit durumlarında vatandaşının minimum seviyede zararla atlatması için her türlü desteği vermesi lazım ayırtetmeksizin yoksa bölünmeler başlar başkaldırı yağma talan hırsızlık faili meçhul cinayetler tarihte örnekleri çok öyle göz boyamayla olmaz bu işler illaki bir yerde tekerlek patlar onun için çok iyi bir program hazırlanıp uygulanılmalı dediğim gibi bu gibi durumlarda kişi ayrımı yapılmaz maddi durumu iyi olanlarda yakınındaki insanlara el uzatırsa yük hafifler diye düşünüyorum

dusting34

Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
8,316
3,183
113
Avrupa devletleri ekonomik yönden vatandaslarini koruyor.dükkanini kapatana bile zarari karsiliyor.Türkiyede Allah yardimci oldun millete.Milyonlarca insan asgari ücreti zor buluyor.Bir ay alamadini perişan.Ben yaştan dolayi 1.5 aydir işe gitmiyorum devlet maasimi yatiriyor.Fakat özellikle özelde çalisan durumu vahim.Borçlansa borç verecek de yok.
1 euro ya bizim 7lira paramizi aliyo avrupa. Yani onlar bizden ürün alirsa her türlü kârda oluyolar . Biz onlardan ürün alirsak zarar ediyoruz . Şu an paramizin değeri kalmadi hic . Olsada harcayamiyosun zaten. En fazla faturalari odeyip ekmek alirsin

55demir

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
2,960
1,053
113
covid 19 sürekli mutasyon geçiriyor . şu an asyadaki ile avrupadaki amerikadaki küçükde olsa farklılıklar taşıyormuş. bence bu arada bir mutasyon geçirip öldürücü etkisi yitirecek ve sorun çözülecek . ispanyol gribi gibi birden yokolmasıda olası görünüyor
sürü bağışıklığı işi tutmadı gelişmiyor , konrollü yayılma yaramaz çünkü aynı kişiye tekrar bulaşabildiği ortaya çıktı . 5-6 ay oldu bugün hala tıp dünyası ''tanımadığımız bir düşmanla savaşıyoruz '' diyorsa durum vahimdir

dusting34

Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
8,316
3,183
113
covid 19 sürekli mutasyon geçiriyor . şu an asyadaki ile avrupadaki amerikadaki küçükde olsa farklılıklar taşıyormuş. bence bu arada bir mutasyon geçirip öldürücü etkisi yitirecek ve sorun çözülecek . ispanyol gribi gibi birden yokolmasıda olası görünüyor
sürü bağışıklığı işi tutmadı gelişmiyor , konrollü yayılma yaramaz çünkü aynı kişiye tekrar bulaşabildiği ortaya çıktı . 5-6 ay oldu bugün hala tıp dünyası ''tanımadığımız bir düşmanla savaşıyoruz '' diyorsa durum vahimdir
İnfülenza yani grip gibi bisey olacak buda mevsimlere gore salgin olack

55demir

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
2,960
1,053
113
banka bunlar.ödeyebilecek gelire sahibe verir.önce kendini düşünür.bankalar hayir kurumu değil
bu konu bankayla alakalı değil , bu krediler %85 devlet garantisinde veriliyor. onaylarıda banka değil kredi kefalet fonu veriyor . benim bildiğim tanıdığım kesinlikle geri ödeme şansı olmayan 2 kişi onay aldı