Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Muhabbet Deprem

chicharito39

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
179
61
28
dostum merhaba. devlette ücretsiz psikolojik yardım alabileceğin yerler hastanenin psikoloğu, psikiyatrı, ramdaki psikolojik danışmanlar, afadda çalışan psikolog ve psikolojik danışmanlardır. bahsettiğin travma niteliğine göre psikiyatrik ilaç kullanmayı gerektiriyor olabilir. dolayısıyla bir psikiyatra başvurman yerinde olabilir. ancak ilaç dışında kesinlikle iyi bir psikoterapi alman gerekiyor. yani psikiyatr sana ilaç yazıp hadi bunu kullan 1 ay sonra 2 ay sonra gel dememeli. bilen bilir sen herhangi bir psikiyatra gittiğin zaman yaptığın görüşme psikoterapi olarak geçer. ancak çoğu devlet hastanesi psikiyatrı sadece ilaç yazıp 2-3 dk konuşarak seansı o şekilde bitirir. olması gereken ise en az 20-30 dk boyunca o seansı sürdürmektir. sen durumunu, depremzede olduğunu söylersen eğer iyi de bir psikiyatra denk gelirsen seansları o şekilde geçirip tedavi sürecini iyi bir şekilde atlatabilirsin. eğer psikiyatr bahsettiğim gibi yardımcı olamayacaksa mutlaka bir psikolog veya psikolojik danışmandan yardım al. psikiyatrın gözetiminde ilaç kullanarak da bu yardımı alabilirsin. bu işin teknik boyutu.

başka diyeceğim bir şey de şu; durumun nedir bilemem ama mümkün olabildiğince kendini işine, sosyal hayatına adamalısın. zamanını ve enerjini alacak bir iş, aynı zamanda maddi getiride bulunacak bir iş seni maddi manevi olarak doyuma ulaştıracaktır. insanların büyük çoğunluğu hastalıklarını -psikolojik hastalıklarını- yalnızken, hiçbir şey yapmıyorken daha fazla hisseder. ancak bir işe sahip olan, aktiviteleri olan, eşi dost ve akrabalarıyla vakit geçiren insanlar daha mutlu bir hayat sürmekte. ben öyle sana bir şeyleri buyurur gibi anlatmıyorum, durumunu bilmediğim için kendi koşullarını düşünerek en iyisini yapabileceğini söylüyorum yalnızca. hem bir psikolojik danışman olarak hem de -çok fazla etkilenmesem de- depremi şanlıurfada yaşamış biri olarak bunları sana aktarıyorum.

sen ve senin gibi herkes için en iyisini diliyorum. allah hepimizin yardımcısı olsun.

Nunu2727

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
180
58
28
Kanka benim olayım sallantı yada deprem muhabbeti değil benim inan hiç gözüme gelmiyor benim tek sorunum yardım edin diyen bir anne ve ağlayan çocuk filimlerdeki gibi sanki benden birşey istiyorlar gibi anlayamıyorum bilmiyorum çok garip birsey
Deprem korkusu zaten kişinin kendisine birşey olmasından korktuğu kesinlikle değil kral, deprem korkusu sevdiklerimiz yakınlarımız başta olmak üzere çevremizdeki insanlara deprem anında ne olacak diye bunalıma giriyoruz mesela bugün yine sabah olmadi sürekli sallaniyoruz korkusu vardi

mbatuu

Aktif Üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
90
34
18
Arkadaşlar selamın aleyküm herkese.

Benim biraz sorunlarım var sizlerle dertleşmek istedim belki bir fikri önerisi olan olur. Belki benim gibi tranva yaşayan vardır deprem bölgesinde olan.

Şimdi arkadaşlar malum iki deprem yaşadık gerçekten çok kötüydü Allah bir daha yaşatmasın.

Bende bir tranva kaldı dostlar ve bu artık iyice ileri derecede artmaya başlıyor gün geçtikçe özellikle geceleri uyuyamıyorum.

İlk depremde evden çıktık çok şükür birşey olmadı ama yukarı tarafda amcamlar enkaz altında kaldı evleri yıkıldı ve ailecek vefat ettiler.
Biz o can havliyle yardıma gittik betonları kaldırmaya calisdik ne bileyim isde elimizden gelen herşeyi yapmaya çalıştık ölüm Allah'ın emri tabi ama bazen bazı olaylar insanı etkisi altına alıyor.

Ben kaldira bildiğim taşları tuğlaları neyse alıp atıyordum ve beni soka sokan bir olayla karşılaştım. Benim basdigim büyük bir duvar parçası altında yardım edin diye bağıran bir kadın sesi duydum ve millete seslendim burada biri var gelin diye can havliyle taşları kaldırdık bir anne gövdesi ayrılmış elinde yeni doğmuş çocuğu uzunlamasına yerde yatıyor ve çocuğunu belkide son can havliyle sıkıştırabilecegi güvenli yere uzatmis yada ne bileyim isde Allah belkide o çocuğun yaşaması için bir ortam hazırladı bilmiyorum. Taşları kaldirdigimizda parçalanan bir ceset ve burnu dahi kanamayan annesinin eli altında olan bir bebek ve hala uyuyan.

Belki o binada bir çok ölü çıktı buna amcamlar da dahil inanın o sahne ve o yardım edin diyen ses benim kulağımdan ve beynimden gitmiyor. Ölen bir anne nasıl yardım edin diyor.

Ben bu durumu aileme anlatamadım zaten korkuyolar birde üzüntülerine dayanan. tranva her geçen gün artıyor rüyalarımda yardım edin diyen anne ve ağlayan çocuk görüyorum. Ne yapacam bilmiyorum piskologa gittim olur böyle şeyler diyip geçiştirdi ilaç verdi klasik başından savuşturdu gecdi.
Unutmak icin herşeyi yapıyorum kendimce ama olmuyor.

Aranızda böyle bir olay yaşayan yada benzeri kimse var mı varsa atlatiysa nasıl kurtuldu yardımcı olmak isteyen olursa dinlerim her türlü fikre açığım.
Kardeşim özel hastanede bir psikiyatri uzmanına görünmelisin ve psikolog desteği al eğer faydasını görmez isen kafa dinlemek için 1-2 hafta tatile git beynin sakinleşsin geçmiş olsun vefat eden kardeşimize ve kardeşlerimize allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun