Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Muhabbet İşten Çıkarılma

Rayza22

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
827
279
63
Kardeşim bak ombdusman denen bir sistem var oaraya bir başvuru yap bence.

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
işverenin haksız sebeplerle işçiyi işten çıkarma yasağı 17 Ocak 2021’e kadar uzatıldığı için sana o kağıt imzalatıldı. Torba kanunda “iyi niyet hallerine uyulmayan durumlarda işveren işten çıkarabilir” denilmişti. O kağıt bir nevi istifa dilekçen olarak ellerinde. İşe iade davası açmak dışında yapabileceğin bir şey yok.
Dostum yalnız şöyle bi durum var işyerinde kovid olmuşum rapordan sonra ise baslamk için ise gidiyom daha gider gitmez işten cikaraliyom yaptıkları bi kere ahlaksızlık sonuçta virüsü işte kaptım ikincisi işyeri bana yalan beyanda bulundu işten çıkarılma yasağının kaldırıldı dedi böyle faktörler var şuan herşey lehime sadece nasıl bi yol izlemem lazım sorun o

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
Git dava aç kardeşim. Maksimum 2 3 sene içinde sonuçlanır ama yüzde 99 davayı kazanırsın. Bütün mahkeme masraflarını da karşı tarafa ödetirsin. Bu tip durumlarda mahkemeler işçinin lehine karar alıyor ama ülkemizde malesef ya kim uğraşçak nasılsa kaybederiz birsürü masraf çıkar korkusuyla falan dava açmaya pek yanaşmıyor çalışanlarımız.
Aynen dostum senin gibi düşünüyorum gereken neyse yapcam böyle adilik olmaz

rioletta

hep 2007 kalsaydım
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
5,334
3,195
113
geçmiş olsun kardeşim , mahkemeler bu durumlarda işçiyi kolluyor rahat ol.Benim aklıma takılan işssizlik maşı alabiliyomusun birde bu dönemde işssiz kalmak sıkıntı :(

cbale

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,909
1,010
113
istifa kâğıdınamı yok işten cıkartılma kağıdınamı imza attın? görev yeri değişikliğini kabul etmessen işyeri tazminatını verip tek taraflı sözleşmeni fes edebilir. sende işe geri alım davası acarsın. avukatı baglaman lazım min yüzde 10 alır tazminatın cok düşük olduğu için de pek yanaşmaz avukatlar. yasal sürecin başlaması için evrak doldurulur peşine arabbulucuya gidilir. ordan hiç birsey çıkmaz. dava süreci başlar. 1 2 sene sürer kazanırsın kesin. ama tavminatın düşüp olur o yüzden değmez bence. zaten 2 ay deneme süren var onada bağlayabilirler. neyse sonuc olarak farklı bir durum olursa özelsen sorabilirsin. bol şans

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
O imzayı atman dava açsan bile aleyhine kullanılır biliyorsun değil mi bide karşında vestel var.
Dostum onlar aleyhime kullansada farketmez yalan beyanlar var ortada mesela kağıtta görev değişikliğinden bıraktığım yaziyo ama öyle bi durum yok kanıtlara gelince elimde onları zora sokacak 2 3 hamlem var o yüzden dava acmiyo düşünüyorum maddi manevi

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
geçmiş olsun kardeşim , mahkemeler bu durumlarda işçiyi kolluyor rahat ol.Benim aklıma takılan işssizlik maşı alabiliyomusun birde bu dönemde işssiz kalmak sıkıntı :(
Eyvallah reis sağol Şuan malesef işsizlik maaşı alamıyorum fakat sonuna kadar hakkımı aricam vestele karsi

Blacktomars

🅺🆁🅰🅻
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
313
206
43
Dostum onlar aleyhime kullansada farketmez yalan beyanlar var ortada mesela kağıtta görev değişikliğinden bıraktığım yaziyo ama öyle bi durum yok kanıtlara gelince elimde onları zora sokacak 2 3 hamlem var o yüzden dava acmiyo düşünüyorum maddi manevi
Üstadım madem kendinden eminsin ara hakkını bende dava açtım bi hastaneye mesela sonuna kadar arkasındayım.

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
istifa kâğıdınamı yok işten cıkartılma kağıdınamı imza attın? görev yeri değişikliğini kabul etmessen işyeri tazminatını verip tek taraflı sözleşmeni fes edebilir. sende işe geri alım davası acarsın. avukatı baglaman lazım min yüzde 10 alır tazminatın cok düşük olduğu için de pek yanaşmaz avukatlar. yasal sürecin başlaması için evrak doldurulur peşine arabbulucuya gidilir. ordan hiç birsey çıkmaz. dava süreci başlar. 1 2 sene sürer kazanırsın kesin. ama tavminatın düşüp olur o yüzden değmez bence. zaten 2 ay deneme süren var onada bağlayabilirler. neyse sonuc olarak farklı bir durum olursa özelsen sorabilirsin. bol şans
Dostum normal bi kagitti fakat şöyle bi durum var maddiyle manevi tazminat accam çünkü ortada devlete karşı işlenmiş suç var bana yalan dolan beyanlar var bide ben virüsü işyerinde oldum raporum bitiyo işyerine gidyom işten cikariliyom resmen hakaret artı şöyle bı durum var bugün 170 i aradım hala sigortali olduğum gözüküyor işyerinde üstünden 2 gün geçmesine rağmen yani yaptıkları dumenlere bak deli olursun

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
Üstadım madem kendinden eminsin ara hakkını bende dava açtım bi hastaneye mesela sonuna kadar arkasındayım.
Aynen dostum yapcam gerekeni inanır mısın 2 gün önce cikarilmama rağmen bugün 170 i ariyom haka işyerinde sigortalı gözüküyom yaptıkları dumenlere bak

mamadu41

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
1,407
664
113
valla dava açsan bile imzaladığın kağıttan dolayı kazanman zor gibi o kaşarlar yolunu bulmuş araştırıp edip yapmışlardır bu yolla kim bilir kaç kişiyi çıkarmışlardır ayrıca imzaladığın kağıt var neden imzaladın dediklerinde vereceğin cevap tatmin edici değil ama sen yine de hakkını ara araştır soruştur

sfenks47

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
965
345
63
Arkadaşlar selam aleyküm öncelikle Eylül'ün 23 ünde fabrikada işe başladım kasımın 29 unda işyerinden virüs kaptım kovid oldum 10 günlük rapor verildi ardından işyeri aradı ekstradan 4 gün daha dinlen dedi neyse 2 gün önce pazartesi ise çağırdılar bende işe başlamak üzere gittim sonra insan kaynaklarından beni çağırdılar işten cikarildigim söylendi bende işten cıkarilmanin yasak olduğunu söyledim gavatta yasağın kalktığını söyledi tabi benimde uzatıldığından haberim olmadığı için söyleyen yavsaga inanmış bulundum bana kağıda yerim değişti diye kabul etmediğim için çıkmak istediğimi yazdırdı ama bunu demeden 2 bucuk aylık çalıştığın için 14 gün tazminat parası yatirilcagini söyleyince bende yazdım dediklerini sonra öğrendim ki işten çıkarılma yasağının devam ettiğini üzerimde eve gitcek para yok yanıma para almadım nasıl gideyim dedim servisi beklersin dedi mevzu sabah 9 buçukta oluyo öğle 4 e kadar nasıl bekleyim neyse çıktım fabrikadan tam 1 buçuk saat yapikredi atmsine yürüdüm arkadaşımdan para gönderttirdim işyeri manisada evim izmirde böyle bi kahpelik yapıldı 170 aradım bugün şikayet için onlarda hala sigorta li gözüküyon dediler sigortan bittiği anda mahkeme basvurusun dediler ben şimdi bu işin arkasını birakmicam mahkemeye gidip dava accam bu işlerden anlayan arkadaşlar varsa bilgilendirirse beni memnun olurum
Kardeşim geçmiş olsun öncelikle.Neden imza attın çıkış işlemlerine? İstifa ettirmişler bildiğin zorla.Böyle işten çıkarmak hukuksuzca.Haklısın sonuna kadar.Mahkemeye başvur sonuna kadar hakkını alırsın

rioletta

hep 2007 kalsaydım
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
5,334
3,195
113
Aynı olay değil ama benimde başımdan şöyle bi olay geçti 2010 yılından 2016 yılına kadar bir alman firmasında satış sorumlusu olarak çalışıyodum genel müdürlük bünyesinde ,2016 ya kadar 3 ayda 1 çift maaş+ yılbaşı öncesi fazladan bir maaş daha alıyoduk + primler. 2016 da şirket çift maaşları kaldırıyoruz ama net maaşınıza yansıyacak dedi yani 5 maaşı bölüp aylık maaşın üzerine ekleyeceklerdi tamam sıkıntı yok dedik imzaladık maaş bir yattı bizim farklar yok gittim bölüm müdürüme öyle şey olmaz düzelttiririz biz hakınızı yedirmeyiz falan dedi baktım gelişme yok ik'ya gittim dedim böyleyken böyle kadın dedik "siz bunu imzaladınız yasal süre içinde imzalı olarak noterden bize reddettiğize dair belge göndermeliydiniz bunu yapmamışsınız o yüzden ya kendiniz istifa edersiniz yada bu maaşla çalışırsınız" öyle mi öyle bende bundan sonra satış beklemeyin benden dedim sonra satış yapmıyorum diye çıkartırlarmı acaba diye düşündüm.o dönemde iş davalarına bakan avukatla görüştüm benden iş söleşmemi istedi iş sözleşmesinde işe başlarken satış sorumlusu olarak değil teknik görevli pozisyonunda başlamıştım daha sonra da title değişmedi , avukat dediki şu anda satış yapmadığın için seni çıkaramazlar velhasıl 3 ay "0" satış yaptım üç ay sonunda çağırdılar tüm haklarımı+ 4 maaş değerinde ikame sözleşme tutarını yatırıp çıkardılar.Bu işlerde bir sürü ince nokta var

Erkan4235

Fenerbahçe
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
7,050
5,618
113
Aynı olay değil ama benimde başımdan şöyle bi olay geçti 2010 yılından 2016 yılına kadar bir alman firmasında satış sorumlusu olarak çalışıyodum genel müdürlük bünyesinde ,2016 ya kadar 3 ayda 1 çift maaş+ yılbaşı öncesi fazladan bir maaş daha alıyoduk + primler. 2016 da şirket çift maaşları kaldırıyoruz ama net maaşınıza yansıyacak dedi yani 5 maaşı bölüp aylık maaşın üzerine ekleyeceklerdi tamam sıkıntı yok dedik imzaladık maaş bir yattı bizim farklar yok gittim bölüm müdürüme öyle şey olmaz düzelttiririz biz hakınızı yedirmeyiz falan dedi baktım gelişme yok ik'ya gittim dedim böyleyken böyle kadın dedik "siz bunu imzaladınız yasal süre içinde imzalı olarak noterden bize reddettiğize dair belge göndermeliydiniz bunu yapmamışsınız o yüzden ya kendiniz istifa edersiniz yada bu maaşla çalışırsınız" öyle mi öyle bende bundan sonra satış beklemeyin benden dedim sonra satış yapmıyorum diye çıkartırlarmı acaba diye düşündüm.o dönemde iş davalarına bakan avukatla görüştüm benden iş söleşmemi istedi iş sözleşmesinde işe başlarken satış sorumlusu olarak değil teknik görevli pozisyonunda başlamıştım daha sonra da title değişmedi , avukat dediki şu anda satış yapmadığın için seni çıkaramazlar velhasıl 3 ay "0" satış yaptım üç ay sonunda çağırdılar tüm haklarımı+ 4 maaş değerinde ikame sözleşme tutarını yatırıp çıkardılar.Bu işlerde bir sürü ince nokta var
Reis aslında hükümet işveren karşısında kuzu olmasa emin ol bu işyerleri bu kadar rahat hareket edemez Türkiye muz cumhuriyeti ne hak var adalet bu işyerleri burda yaptıklarını g..tü yiyosa yapsınlar ya Avrupa'da maçaları yemez adalet olmayan ülkede kendi çapımda adalet aricam fazla umudum olmasada ha buarada Avrupa'dakiler bizim burdaki işyerlerinin bu rezikllikerini görseler g..yle gülerler sözde bizi kıskanıyolar bide müslüman ülkeyiz sözde elin gavur dedigimiz hristiyani Yahudisi işçiye önem veriyo hakkını hukukunu koruyo reis ben İzmir'de yasiyom sahibi yabancı olan firmaların hepsinde çalışanlar memnun ama sahibi türk olan işyerlerinden kimse memnun değil öyle rezil bi durumumuz var yani

cbale

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,909
1,010
113
Dostum normal bi kagitti fakat şöyle bi durum var maddiyle manevi tazminat accam çünkü ortada devlete karşı işlenmiş suç var bana yalan dolan beyanlar var bide ben virüsü işyerinde oldum raporum bitiyo işyerine gidyom işten cikariliyom resmen hakaret artı şöyle bı durum var bugün 170 i aradım hala sigortali olduğum gözüküyor işyerinde üstünden 2 gün geçmesine rağmen yani yaptıkları dumenlere bak deli olursun
banko kazanırsın zaten. maddi manevi tazminat maaş 4*4 tür iyi para alırsın. inşallah aanasını bellersin bunların

Cemcan12

Aktif Üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
74
23
8
Her anlamda büyük geçmiş olsun kardeşim ya çok üzüldüm. Hakkını ara sonuna kadar

fbulut81

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
323
606
93
Dostum yalnız şöyle bi durum var işyerinde kovid olmuşum rapordan sonra ise baslamk için ise gidiyom daha gider gitmez işten cikaraliyom yaptıkları bi kere ahlaksızlık sonuçta virüsü işte kaptım ikincisi işyeri bana yalan beyanda bulundu işten çıkarılma yasağının kaldırıldı dedi böyle faktörler var şuan herşey lehime sadece nasıl bi yol izlemem lazım sorun o
Söylediğin herşey sözlü olarak sana iletilmiş. Yani iddialarının çok hükmü olmaz. İşe aide davası aç ve işyerinde hastalık kapman lehine bir durum. İmzaladığın kağıt yüzünden resmi olarak tazminatım da ödendikten sonra bir hakkın bulunmuyor.

mrt2733

Üye
Yeni Üye
16
7
3
Atmicaktim dostum ama 2 hafta tazminat yatcak dediği için attım bide işten cikarilma yasağının devam ettiğini bilmiyodum dava açmayı düşünüyorum bakalım
işte bu yüzden iki durup bir düşünmek gerek acele karar olmamalı söylentilere inanmamalı sen iyi niyetli olabilirsin ama karşıdakinin niyetini asla bilemezsin onun için acele etmeyip araştırmak lazım bilene sormak lazım 1 gün içinde araştırıp bilgi sahibi olabilirsin onlar beklesin imzayı birşey olmaz