Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Mars'ta Çektiği 'en Detaylı Panoramik Görüntü

Daimon

Moderator
Yönetici
Moderatör
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
83,169
64,059
113

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), keşif aracı Curiosity’nin Kızıl Gezegen Mars’ta çektiği şimdiye kadarki en detaylı panoramik görüntüyü yayınladı.

NASA’dan yapılan açıklamada, panoramik görüntünün 24 Kasım-1 Aralık 2019’da Curiosity’nin çektiği 1000’in üzerinde fotoğrafın birleşiminden oluştuğu belirtildi. Kompozitin, Mars manzarasının 1,8 milyar piksellik görüntüsünü sağladığı kaydedildi.

Görüntüde, Curiosity’nin Mars’ta şu anda keşif yaptığı Sharp Dağı’nın Glen Torridon bölgesi izleniyor.

Curiosity, 2012’de Mars’ın Gale Krateri’ne inmişti. Gezginci robot, keşif faaliyeti süresince Kızıl Gezegen’in geçmişte mikrobiyolojik canlı yaşamına ev sahipliği yapmış olabileceğine dair çok sayıda kanıt topladı.

tuttur23

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
3,490
482
83
dünyayı kötü ettik insanlık olarak şimdi de marsa taktık

dusting34

Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
8,316
3,183
113
bunlar hikaye . amerikada bitane kanyonun resimleri bunlar

Lafontaine

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
136
38
28
Bos bu resimler.
Kilyosta Leyla ile Mecnun filmi cektiler.Onun gibi birsey iste . Onlarca resim yayinlandi ama @dusting34 ün dedigi gibi Amerikanin Ay diye gosterdigi resimlerin orjinal yerleride yayinlandi

SAMET11000

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
3,307
1,417
113
Amerika Rusya arası soğuk savaş döneminde atılan bir yalan bu Amerikalılar aya falan gitmedi. O dönem Rusya her alanda abd den üstün olduğu için bunlarda bari bir konuda biz üstün olalım deyip öyle bir film çektiler.

Lafontaine

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
136
38
28
Amerika Rusya arası soğuk savaş döneminde atılan bir yalan bu Amerikalılar aya falan gitmedi. O dönem Rusya her alanda abd den üstün olduğu için bunlarda bari bir konuda biz üstün olalım deyip öyle bir film çektiler.
Aynen katiliyorum hatta biraz daha ileri gidip ampulu Edisonun degil Teslanin icat ettigine bile inaniyorum

55demir

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
2,960
1,053
113
dünya düz mü yuvarlak mı gözümle görmediğim için kesin cevap veremem fakat düz iddaası diğerinden daha fazla uçuk hayal gücü içeriyor.
düzse ya sonu yada bilinen haritanın dışı olmalı . ha dışarda cennet cehennem varsa ve Allah tarafından yasak bölgeyse bilemem:cool:

dusting34

Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
8,316
3,183
113
dünya düz mü yuvarlak mı gözümle görmediğim için kesin cevap veremem fakat düz iddaası diğerinden daha fazla uçuk hayal gücü içeriyor.
düzse ya sonu yada bilinen haritanın dışı olmalı . ha dışarda cennet cehennem varsa ve Allah tarafından yasak bölgeyse bilemem:cool:
dunyanin kenarlarinda buzullar var

mehmeth10

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
902
371
63
resim gerçek ben ordaki fotoğraf makinesiyim ben çektim o resmi. heytt be marsın havasıda bi başkaydı he. tabi siz fakirler nerden bilirsiniz marsı

bookie

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
1,621
300
83
Aynen %100 katılıyorum. Çok basit bir ispat size. Mars a oraya buraya onlarca keşif aracı gönderildi hiç biri dikey iniş yapamıyor paraşüt e balonlarla korunarak yuarlanarak indi. Ve bu güne kadar iniş yapan hiç bir uzay aracı tekrar dikey kalkış gerçekleştirmedi. Hatta şöyleki Elon Musk (Teslanın kurucusu) Dikey iniş yapıp tekrar kalkış yapabilen uzay aracını onlarca başarısız denemeden sonra daha geçen yıl ilk başarılı testini ger.ekleştirdi testler deam ediyor.
Kısaca özetlersek bu amerikalılar hadi ay yörüngesine gittiler diyelim. Hangi araçla aya iniş yaptılar. Hadi paraşüt balon sistemi kullanıp indiler diyelim olmayan dikey kalkış teknolojisiyle uzay mekiklerine nasıl geri döndüler ve dünyaya geri döndüler. Çok net.

bookie

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
1,621
300
83
Aynen katiliyorum hatta biraz daha ileri gidip ampulu Edisonun degil Teslanin icat ettigine bile inaniyorum
Bunu espri olarakmı söyledin bilmiyorum ama birçok tarihçi ampulu Teslanın icat ettiğini Edisonun Tealadan bu icadı çaldığı ve çok zengin olduğunu iddaa ediyor. Hatta bu olaydan sonra daha önce araları çok iyi olan Edison ve Teslanın birdaha konuşmadığı söylenir. Edison zengin olduktan sonra Teslanın birçok projesine maddi destek vererek ortak olmak istemiştir ama Tesla hiçbirini kabul etmemiştir. Ki Tesla nın taa o zaman elektiriği kablosuz olarak ilettiği söylenir. Yani şöyle düşün hiç bi kablo yok 1 kilometre ötedeki ampulu yakıyorsun ve bu deneyine şahit olanların olduğusöylenir. Tarihin yalancısıyım

yehuyaa

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
728
326
63
adam uçakla gökyüzünün tepesine çıktığına inanıyorda uzaya gidileceğine inanmıyor, kardeş şu internetin bile uzaydan ağa bağlanıyor bilisen mi

bookie

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
1,621
300
83
adam uçakla gökyüzünün tepesine çıktığına inanıyorda uzaya gidileceğine inanmıyor, kardeş şu internetin bile uzaydan ağa bağlanıyor bilisen mi
Güzel kardeşim uzaya gidilip gidilmediğini tartışmıyoruz ki o konu net.. Gidildi gidiliyor. Ama henüz herhangi bir gezegene,uyduya (Ay vb.) Meteora, Kuyruklu yıldıza iniş yapıp daha sonra geri kalkış yapabilen bir uzay aracı daha yeni geçen sene test aşamasına geçip ilk başarılı testini gerçekleştirdi testler devam ediyor hatta geçen Elon Musk ın bu tarz bir roketi daha fıratılamadan yerde patladı... Burada konu gidip iniş yapmak değil.. İniş yaptıktan sonra iniş yaptığın yerden kalkıp geri dönebilmek. Hem dikey iniş kalkış teknolojisi yeni keşfedildi daha tam olarak kullanılmıyor onu halletseler bile yakıt problemi hala çözülmüş değil çünkü bütün uzay araçları atmosferden çıkana kadar bütün yakıtını bitirip hatta yakıt tanklarını atıyorlar. Daha sonra uzayın sürtünmesiz ortamında yollarına devam ediyorlar. Anca yörüngeyi gidip geri gelebilecek kadar bir yakıt depolayabiliyorlar o sebeple aya gidip oraya inip ordan kalkıp geri dönmek bugün bile yapılabilirmi tartışılırken bundan 60 sene önce yapıldı demek biraz komik oluyor