Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Muhabbet Ölümden Korkuyor Musunuz

samanalevi

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
878
182
43
Ölümden korkmuyorum. Ölümden sonrasından da korkmuyorum.. Ben insanlardan korkuyorum.. Yani türkiye insanlarından.. Yapmayacakları puştluk, yavşaklık yok:)

ZorZerre

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
2,246
2,238
113
Ölümden korkmuyorum. Ölümden sonrasından da korkmuyorum.. Ben insanlardan korkuyorum.. Yani türkiye insanlarından.. Yapmayacakları puştluk, yavşaklık yok:)
Olsun yinede kimseyi yargılamayalım bütün dünyada öyle sonuçta, her insanın peygambermişçesine iyi olduğu bi gezegende yaşamıyoruz

Hans3l

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
1,351
750
113
Korkmam diyen herkes yalan söylüyor. Ben 8 gün yogun bakimda yattim öldüm ölecektim. Bi ara uyandim oyle bi korku vardi ki icimde anlatamam. Adam gecmis pcnin basina acmis mackolikle siteyi iddaa oynuyor korkmam diyor. :D

ZorZerre

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
2,246
2,238
113
Dün gece bişeyler söylemiştim yemeksepetinden, yorumları okuyayım dedim çok kötü oldum. Hayat gerçekten çok garip. Bazen hayatta kaybettiğimiz insanları birdaha sonsuza kadar hiç göremiceğimizi hissediyorum bazen de onların bizi beklediğini. İnşallah ailemden ilk ben giderim, ama ailem helak olur, onlardan biri giderse de ben:( Gece olunca hep böyle şeyler aklıma geliyor o yüzden hortlatıyorum0400785C-7595-4323-AD1F-E2DF6D31564D.png

goksoy0107

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
1,460
1,632
113
Ölümden korkmayan bir insan yaşamaya olan hevesini kaybetmiş insandır bence, bu demek değildir ki ölmek istiyor. Fakat ölse de üzülmeyecektir demektir.
ülkemizde milyonlarca insanın, bu hislerde olduğunu düşünüyorum. daha güzel hayatların mümkün olduğunu bildiği hâlde, o hayattan mahrum kaldığıni bilen, hükümetlerce haklarının ırzına geçildiğini bilen, dayatmalar altında bir hayat sürdüğünü bilen,salgındı, işsizlikti, yoksulluktu sürekli bir olumsuzlukla baş eden ülke insanımızın evet yaşama olan hevesi gittikçe azalmıştır. evet gidip kendini öldürmez ( ki her gün öldürenler de var ) ama ölse de koymaz artık ona. hayata sıkı sıkı tutunması için nedenleri git gide azalmaktadır çünkü.
Bir filmde ,çok sevdigim bir replik vardır
X kişi : affedersiniz doktor hastalıği nedir ?
doktor : hiçbir belirgin hastalığı yok sadece yaşlı ve güçsüz. bir deri bir kemik kalmış. durumu hiç de iyi değil.
X kişi: yaşlılık başa bela...
doktor : yaşlılık berbat bir hastalıktır ama kötüsü de var, ölüm.
X Kişi: ölüm mü ?
doktor : evet. ölüm hepsinden daha kötü. insan gözlerini bu güzel dünyaya, bu güzel tabiata, bu güzel nimetlere kapatıp gidiyor. ve bir daha geri dönmüyor.
X kişi: fakat öbür dünyanın bu dünyadan daha güzel olduğunu söylüyorlar.
doktor : öbür dünyaya gidip gelen var mı ki daha güzel olup olmadığını söylesin. diyorlar ki: "hurili cennet güzeldir. " ben diyorim ki, üzüm suyu ondan daha güzeldir. elinde olana sarıl o boş vaadleri bırak. davulun bile sesi uzaktan güzeldir. elinde olana sarıl...
bizler ne kadar elimizde olana sarılıp mutlu olmaya hayattan keyif almaya çalışsak da bizden daha güçlü olanlar da, bir o kadar bizi mutsuz etmeye çalışıyor. yine de pes etmemek gerekölümden korkmamalı evet ama ona da koşmamalı.

ZorZerre

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
2,246
2,238
113
Ölümden korkmayan bir insan yaşamaya olan hevesini kaybetmiş insandır bence, bu demek değildir ki ölmek istiyor. Fakat ölse de üzülmeyecektir demektir.
ülkemizde milyonlarca insanın, bu hislerde olduğunu düşünüyorum. daha güzel hayatların mümkün olduğunu bildiği hâlde, o hayattan mahrum kaldığıni bilen, hükümetlerce haklarının ırzına geçildiğini bilen, dayatmalar altında bir hayat sürdüğünü bilen,salgındı, işsizlikti, yoksulluktu sürekli bir olumsuzlukla baş eden ülke insanımızın evet yaşama olan hevesi gittikçe azalmıştır. evet gidip kendini öldürmez ( ki her gün öldürenler de var ) ama ölse de koymaz artık ona. hayata sıkı sıkı tutunması için nedenleri git gide azalmaktadır çünkü.
Bir filmde ,çok sevdigim bir replik vardır
X kişi : affedersiniz doktor hastalıği nedir ?
doktor : hiçbir belirgin hastalığı yok sadece yaşlı ve güçsüz. bir deri bir kemik kalmış. durumu hiç de iyi değil.
X kişi: yaşlılık başa bela...
doktor : yaşlılık berbat bir hastalıktır ama kötüsü de var, ölüm.
X Kişi: ölüm mü ?
doktor : evet. ölüm hepsinden daha kötü. insan gözlerini bu güzel dünyaya, bu güzel tabiata, bu güzel nimetlere kapatıp gidiyor. ve bir daha geri dönmüyor.
X kişi: fakat öbür dünyanın bu dünyadan daha güzel olduğunu söylüyorlar.
doktor : öbür dünyaya gidip gelen var mı ki daha güzel olup olmadığını söylesin. diyorlar ki: "hurili cennet güzeldir. " ben diyorim ki, üzüm suyu ondan daha güzeldir. elinde olana sarıl o boş vaadleri bırak. davulun bile sesi uzaktan güzeldir. elinde olana sarıl...
bizler ne kadar elimizde olana sarılıp mutlu olmaya hayattan keyif almaya çalışsak da bizden daha güçlü olanlar da, bir o kadar bizi mutsuz etmeye çalışıyor. yine de pes etmemek gerekölümden korkmamalı evet ama ona da koşmamalı.
Evet kısacası sana bi hayat adanmış onu yaşa. Ama asıl gerçeği de bilsek, aklımızdaki sorulara cevap bulsak öyle yaşasak.. Tanrı kendi varlığını ortaya koysa kendini gösterse ondan korkmayan insan mı kalır. Bütün savaşlar bütün düşmanlıklar biter, yine kötülükler olur ama "kesin" cezalandırma korkusuyla dünyadaki kötülükler adeta son bulur. Bu boktan zalimce hayatı, bütün insanlığın kardeşçe bir yaşamasına tercih ederdim, kim tercih etmezki zaten her an kaos korkusuyla yaşamaktan iyidir. Bu dünya güzellikler doluysa kötülüklerle de dolu

ZorZerre

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
2,246
2,238
113
Evet kısacası sana bi hayat adanmış onu yaşa. Ama asıl gerçeği de bilsek, aklımızdaki sorulara cevap bulsak öyle yaşasak.. Tanrı kendi varlığını ortaya koysa kendini gösterse ondan korkmayan insan mı kalır. Bütün savaşlar bütün düşmanlıklar biter, yine kötülükler olur ama "kesin" cezalandırma korkusuyla dünyadaki kötülükler adeta son bulur. Bu boktan zalimce hayatı, bütün insanlığın kardeşçe bir yaşamasına tercih ederdim, kim tercih etmezki zaten her an kaos korkusuyla yaşamaktan iyidir. Bu dünya güzellikler doluysa kötülüklerle de dolu
Merak ettiğim bişeyse de, acaba allah neyi nasıl uygun görücek ne karar vericek. Sebepsiz yere ölen, açlık, acılar, sefalet çeken kemikleri sayılan insanlara, çevresel faktörler yüzünden mecburen, son çare olarak istemediği kötülükler yapan insanlara nasıl bir ceza karar verecek. Mesela birisini öldürüp hapse giren ve 30-40 sene hapiste çürüyüp orda can veren bi adamı nasıl cezalandırıcak veya cezalandırıcak mı. Veya daha da uçuğu, tanrı nasıl var oldu

goksoy0107

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
1,460
1,632
113
Tarih boyunca birçok dinin tanrıları gözle görünür, belli yerleri işgal eden, belli renk ve ebatlara sahip varlıklardı. ancak bunların hepsi kusurlulardır,belli ebatlara sahip, renkli bir varlık başka bir varlığa benzetilebilir, neden daha büyük olmadığı sorgulanabilir… en mükemmel varlık benzersiz olmalıdır, nitekim kuran bunu şu şekilde açıklamaktadır:
allah’a benzer hiçbir şey yoktur.
allah ışığın, mekanın, gözün, fizik yasalarının, kısacası her şeyin yaratıcısıdır.
allah’ın gözükmemesi onun yokluğunun delili midir? tabi ki hayır,atomları, mikropları, havayı ya da radyasyonu da göremiyoruz. onları göremememiz var olmadıklarını göstermez. insanın sınırlı görme duyusunu cisimlerin varlığı veya yokluğu konusunda ölçüt olarak almak büyük bir hata olur dostum düşün ki yayılan ışığın tamamını bile göremiyoruz, sadece hatırladığım kadarı İLE 390-750 nanometre dalga boyundaki ışığı fark edebiliyoruz.
allah’ı göremesek bile onun var olduğunun işaretlerini her yerde görebiliriz. allah’ın varlığını bir şekilde temellendirmemizi sağlayan tasarım delili, ,ahlak delili, arzu delili gibi argümanlar gibi.
diğer önemli bir nokta da bu dünya hayatının bir sınav olduğu gerçeğinin unutulmaması gerektiğidir. allah kendisini gösterseydi, sınav anlamını kaybedecekti, çünkü herkes o’nu görseydi inanmamak mümkün olmazdı.
bu dünyada yapılan pislikler,cinayetler,haksızlıklar bunların öldülten sonra illaki bir karşılığı olacaktır bana kalırsa, boşa yaratılan varlıklar değiliz bizler düşünen varlıklarız

zutto41

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
705
210
43
Aslında ölümden değil,geride kalanların üzüntüsünden korkarım.Bence insanlarda eşyalar gibi eskiyip yok oluyorlar ama ruh ölmez bence,daha çok reenkarnasyonun varlığına inaniyorum.biz ölünce ruhlarimiz yeniden doğacak ama bebeklikten dogacaklari için hicbirsey hatirlamayacaklar.inginc şeyler yasadim mesela bazen birseyleri daha önce görmüş yada yaşamış gibi hissediyorum onu da buna bağlıyorum.

ölen dediğimiz fiziki yapimiz dediğimiz bedenimizin artık çalışmaması. felç de ruhumuzun bedenimizi geçici veya tamamen kullanamaması durumudur.
aslinda ruh bedeni hergun terk eder biz uykudayken, şu sözü duymuşşunuzdur Ölü gibi uyuyorsun dogru :) eger geri dömezse dunya hayatımız orada bitiyor..

Mesela aylarca komada yatan, bitkisel hayat dedikleri hastalıktan iyileşebilen insanlara soruyorlar .. herşeyi duydum hatırlıyorum ama cevap tepki veremiyordum..... ruh ölmüyor.... bir nevi bedeni çıkar hepimiz ruhlariz..

gunahkar bir insanım bende imansız ölmekten korkuyorum,

imanli olarak öleceğimi bilsem 3 gün izin isterim tanışlarımla vedalaşmak için sonra ölüm gelsin bu kolay yolu
şuda bir gerçek dünyanın iyi insanlara ihtiyacı var. yaşayıp yaşatmaliyiz....

xmen7772

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
6,086
5,361
113
ölmekten korkan ya dünyaya çok meyletmiştir yada sığınacak bir ALLAH ı yoktur

Ümit01

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye