Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Muhabbet Sigara Saranlara Ceza

olursaolur

¯\_(ツ)_/¯ Şaşırt beni ¯\_(ツ)_/¯
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
2,111
1,132
113
Arkadaşalar bir habere denk geldim içeriğini tam olarak bilmiyorum denildiğine bakılırsa sokakta tütün sarma taşıma makaronlu sıgaraya ceza gelmiş pozisyonu devlet belirleyecekmiş bilgisi olan varmı işin aslı nedir

olursaolur

Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
2,111
1,132
113
Açık tütün satana, alana ve içene 6 yıl hapis cezası geldi
Ticari amaçla sigara kağıdına tütün sararak satmak, bugünden itibaren yasak. Aykırı davrananlar, altı seneye kadar hapis cezası ile yargılanacak

Türkiye'de tiryaki vatandaşların yaygın olarak kullandığı sarma sigaralarla ilgili yeni dönem başladı. Sigara kağıtlarına tütün doldurarak veya içi tütün doldurulmuş makaronların poşetlenerek satılması, 26 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yasaklanmıştı. Söz konusu yasak bugün yürürlüğe girdi. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde hayata geçirilen bu yasağa uymayanlar; üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Türkiye'de açık tütün ürünlerinin, 25 bin sokak arası tütüncü dükkanından ve internet üzerinden, toplamda yaklaşık 300 binden fazla noktadan satıldığı tahmin ediliyor.

VERGİ KAYBI BÜYÜK

Yapılan son düzenlemelere göre devlet, 15 liralık bir paket sigaradan 12,8 lira vergi alıyor. İllegal açık tütün ürünleri satışından devletin kasasına bir kuruş gelir girmez iken oldukça yaygın hale gelen açık tütün ürünlerinden kaynaklanan senelik vergi kaybının, 15 milyar liraya yaklaştığı hesaplanıyor. Benzer bir uygulama 2014 yılında yurt dışından kanun dışı yollarla ülkeye sokulan kaçak sigaralar için de getirilmiş ve yüzde 20'nin üzerine çıkan kaçak sigara oranı, kısa sürede yüzde 4'e kadar gerilemişti. Bu arada 2019 senesinde sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV elde edildi.

sanameterio

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
3,904
3,192
113
Sosyal medya da kapanacak mış. Twitter youtube instegram.

Kadircankhrmn

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,226
1,756
113
2.2 tllik sigarayı 15 TL’ye aldığımızı düşündükçe kahroluyorum yav

Enişte

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
71,822
76,318
113
Açık tütün satana, alana ve içene 6 yıl hapis cezası geldi
Ticari amaçla sigara kağıdına tütün sararak satmak, bugünden itibaren yasak. Aykırı davrananlar, altı seneye kadar hapis cezası ile yargılanacak

Türkiye'de tiryaki vatandaşların yaygın olarak kullandığı sarma sigaralarla ilgili yeni dönem başladı. Sigara kağıtlarına tütün doldurarak veya içi tütün doldurulmuş makaronların poşetlenerek satılması, 26 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yasaklanmıştı. Söz konusu yasak bugün yürürlüğe girdi. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde hayata geçirilen bu yasağa uymayanlar; üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Türkiye'de açık tütün ürünlerinin, 25 bin sokak arası tütüncü dükkanından ve internet üzerinden, toplamda yaklaşık 300 binden fazla noktadan satıldığı tahmin ediliyor.

VERGİ KAYBI BÜYÜK

Yapılan son düzenlemelere göre devlet, 15 liralık bir paket sigaradan 12,8 lira vergi alıyor. İllegal açık tütün ürünleri satışından devletin kasasına bir kuruş gelir girmez iken oldukça yaygın hale gelen açık tütün ürünlerinden kaynaklanan senelik vergi kaybının, 15 milyar liraya yaklaştığı hesaplanıyor. Benzer bir uygulama 2014 yılında yurt dışından kanun dışı yollarla ülkeye sokulan kaçak sigaralar için de getirilmiş ve yüzde 20'nin üzerine çıkan kaçak sigara oranı, kısa sürede yüzde 4'e kadar gerilemişti. Bu arada 2019 senesinde sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV elde edildi.
Devletin kasasına başlıcam simdi ben tutun içmiyorum ama vatandaşı sömürmek dışında kasayı dolduracak ne yapıyorlar acaba neyse siyasete girmeyelim simdi

mehmetmyk

01 MYK 01
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
2,864
2,435
113
Ona bakarsan ot yasak her 10 gençten 7 si iciyor. Youtebe Instagram Netflix hepsine kısıtlama getirecekler herhalde. Şaha kalktı ülkemiz şahaaaa :)

mehmetmyk

01 MYK 01
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
2,864
2,435
113
Tütün mütün içmek yooogggg tekel alıp 3 dal kendineeeeeee 17 dal vergiyeeeee vereceniz yeğenim :)

mehmetmyk

01 MYK 01
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
2,864
2,435
113
Neyse dur 2 gün önce aldığım tütünü sarmaya başlayayım :)

evolaydis

Tanınmış üye
Ayrıcalıklı Üye
15,256
7,578
113
Yok artık yakın ya bunlar mağaza dışında alışveriş yapmayı yasağı da koyun ya bunlar iyice işin cılkını çıkardılar afedersiniz gtmuzdeki dona kadar alacaklar

Kadircankhrmn

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,226
1,756
113
Yasaklar insanları daha çok cezbeder bunları bilmiyorlar yarın yotube twitter yasaklansın vpnyle giremeyecek insan yok

mehmetmyk

01 MYK 01
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
2,864
2,435
113
@Sanane1981 konyamiz 10 kilo yorganın altında uyuyordu :) valla hacı YouTube Instagram Twitter Netflix bence toptan kapatamazlar ama büyük bir kısıtlama gelir. O da nasıl olur bilmiyorum

reAper192

Don't Fear the Reaper
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
11,650
3,673
113
Tütün+makaron alıp kendin sarmak serbest, hazır sarılmış paket almak yasak...

Böyle düzenleme mi olur ula? Vatandaşın üşengeçlik seviyesini ölçüyorlarsa ben her şeye üşenirim o tütünü sarmaya üşenmem. :)

reAper192

Don't Fear the Reaper
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
11,650
3,673
113
Sosyal medyaya gelirsek, çok istiyorlarsa kendi hesaplarını kapatarak niyetlerini belli edebilirler. Ha yok seneler evvelinde olduğu gibi kendi yasakladıkları sitede VPN yoluyla fink atmaya devam edeceklerse, ben de ulaşıyorum o VPN'lere, bilsinler. :)

evolaydis

Tanınmış üye
Ayrıcalıklı Üye
15,256
7,578
113
Sosyal medyayı da kapatıyorlarmış Whatsapp i da kapayın cep telefonlarını da alın hee pardon o imkansız iletişim vergisi altında bir dünya vergi alıyorsunuz o olmaz di mi ama whatsapp ı kapatabilirsiniz bak sosyal medya size kira ödese ama hemen geri açarsınız yeter ki para gelsin dininiz imanınız para olmuş ya artık hiç mi Allah korkusu yok sizde ya artık ülkeyi şu hale getirdiniz multi zenginler ve multi fakirler ne orta halli insan ne zengin insan ne de fakir insan kaldı herşey uc noktada para kazanan ip tonlarla para kazanan insan sayısı 200000 para bulamayıp herşeyi yaptirabilecegini sandığınız insan sayısı 80 milyon adaletsizliğe bak herşey onların şu ülkede sizin olmayan neresi kaldı ama o 2023 gelecek

olursaolur

Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
2,111
1,132
113
Arkadaşlar sosyal medyada kapanırsa haberler yayılmaya başlar turkiye 10-0 almanya bu haberin çıkmasına az kaldı desenize