Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Muhabbet Türkçe Öğretmeni Var mı Aramızda

Nevalcura

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
6,388
2,690
113
Siz mızıkcılık yapıyonuz de aradan çekil kanka büyüklük sende kalsın :)

Beşiktaş

Federal42
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
20,387
18,524
113
Aslında olaya TDK açısından bakacak olursak ikisininde doğruluk payı var. Şöyle ki "cumhuriyet savcılığından" doğru olanı bu ancak "cumhuriyet savcisin dan " yani bu iki cümle birinde kuruma diğerinde şahısa hitap olduğundan ayrılık arz eder o nedenle aslında formayı hakeden yok öğretmen arkadaşımızda mutlaka bundan dolayı söylemiştir..

elcor35

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,670
889
113
Zonguldak'tan aldım

Bak ayrı oldu

Hakan'dan aldım

Ünvan bildiren kelimelerde bitişik yazılmaz
Şimdi ayrı mı,değil mi? 20 yıllık Türkçe öğretmenine sordum o da kesinlikle ayrı yazılmaz diyor.Cumhuriyet Savcısından bu sekilde diyor.

elcor35

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,670
889
113
Aslında olaya TDK açısından bakacak olursak ikisininde doğruluk payı var. Şöyle ki "cumhuriyet savcılığından" doğru olanı bu ancak "cumhuriyet savcisin dan " yani bu iki cümle birinde kuruma diğerinde şahısa hitap olduğundan ayrılık arz eder o nedenle aslında formayı hakeden yok öğretmen arkadaşımızda mutlaka bundan dolayı söylemiştir..
Kafalar karışık

GedsonFernandes

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
17,162
6,128
113
Şimdi Akademisyen abime bile sordum ayrı yazılmaz özel isim belirtmiyor diyor

Mamoste

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
8,663
12,338
113
Cumhuriyet Savcısından,Cumhuriyet Savcısı'ndan hangisinin yazımı doğru acaba?Ben Cumhuriyet Savcısından bitişik diyorum.Benim dediğimse forma kazanacağım.
Selam dost, özel isimlerden sonra gelen ekler ayrı yazılır
Ancak cumhuriyet savcısı, dis hekimi, güvenlik görevlisi gibi sözcük grupları meslek bildiren sıfatlara birer örnektir ve bunların sonuna gelen ekler de bitişik yazılır.

tanergrsu

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
2,635
2,112
113
At numarayı buraya herkes deneme bonusu veriuormusun diye link istesin hocadan

ddd8

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
2,392
798
113
Selam dost, özel isimlerden sonra gelen ekler ayrı yazılır
Ancak cumhuriyet savcısı, dis hekimi, güvenlik görevlisi gibi sözcük grupları meslek bildiren sıfatlara birer örnektir ve bunların sonuna gelen ekler de bitişik yazılır.
Öğretmen geldi işte. rêzgirtina hezkirinê ser sera.