Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Muhabbet Evsahibi Ara Dönem Zammı

Enişte

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
71,821
76,318
113
Ev güvenlikli havuzlu da yer neresi mahallede ki evlerin ederi ne sen ne veriyorsun o paralara kuc uçmaz kervan geçmez yerlerde aynı standartlarda bulabiliyorsun
Önemli olan kiraya yapılan zamdan evvel aynı apartman ve mahallede kiralar ne kadar onu bil ki ona göre konuş adamla havuz dediğin ne ki sırf havuzlu diye satmak için çukur açıyorlar bir tane güvenliğe 15 bin verir güvenlikli diye satmak için 5 olur 7-8

poyrik01

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
235
40
28
Benimde evim kira yıllık vermiştim geçen yıl 50 bin Mart ayında senem doluyor ev sahibi aradı 135 bin yaptım diyor bende kabul etmedim tabi çıkmayacağımda makul bi fiyata anlaşırsak eğer böyle bir şeye hakkı var mı sizce

omer1965

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,315
2,996
113
Alakası yok.senin dediğin bu olayda olmuyor.
kira tespit davası açar ev sahibi
Aynı şartlardaki bir eve ne kadar ortalama kira veriliyor ona bakarlar kiracıya da sözleşme bitimine kadar yeni belirlenen kira teklif edilir kabul etmezse çıkartılır.kabul ederse yeni kirayı öder sözleşme zamanı gelince ekstra zam yapma hakkına sahip olur ev sahibi
Sözleşme boyunca fiyat arttırmına gidemez sözleşme sonunda aynı kiracı devam ederse %25'i geçemez.
Yeni kiracı getirecekse kira tespiti yaptırabilir onun haricinde yaptırıp mevcut kiracıya dayatamaz.

omer1965

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,315
2,996
113
Benimde evim kira yıllık vermiştim geçen yıl 50 bin Mart ayında senem doluyor ev sahibi aradı 135 bin yaptım diyor bende kabul etmedim tabi çıkmayacağımda makul bi fiyata anlaşırsak eğer böyle bir şeye hakkı var mı sizce
Yıllıkta olsa aylığa böldüğünde aylığın %25 ini geçemez

Enişte

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
71,821
76,318
113
Sözleşme boyunca fiyat arttırmına gidemez sözleşme sonunda aynı kiracı devam ederse %25'i geçemez.
Yeni kiracı getirecekse kira tespiti yaptırabilir onun haricinde yaptırıp mevcut kiracıya dayatamaz.
Aynen kiracı hakları daha fazla yasalar ortada ya kanlı bıcaklı olcan kavgaya gidecek iş ya da yasalar neyi tasdik etmişse her 2 tarafta onu kabul edecek başka çaresi yok

Revival

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,619
1,088
113
Beyler güzel bi yerde oturuyorum. Güvenlikli havuzlu filan kiram 6.5. Kirayı 3 4 ay geciktirdiğim olmuştu. Ödedim tüm kirayı. Benim sözleşmem ağustosta bitiyor. Şimdi 6.5 olan kirayı 12 ye çıkarmak istiyor. Ağustosta da yeni zamma bakarız diyor. Normalde direk yok derdim ama daha önce kirayı geciktirdiğim için direk rest çekmeye korkuyorum mahkemeye filan verip çıkartır diye. Ben çıkıp başkası geçse şu an 20 25 den aşağı vermez bu arada

Napsam bilgisi olan var mı bu konularda
25 kira mi olur ya

omer1965

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,315
2,996
113
Aynen Kiracıyı evden çıkarmak çok zor aşırı kiracı hakları var ev sahiplerine verilen haklar sınırlı.

omer1965

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,315
2,996
113
Tek yapacağın şey sözleşme sonuna kadar mevcut kiradan devam etmen.
Yeni dönemde tekrardan görüşmen.

Ceycey1616

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
295
97
28
Beyler güzel bi yerde oturuyorum. Güvenlikli havuzlu filan kiram 6.5. Kirayı 3 4 ay geciktirdiğim olmuştu. Ödedim tüm kirayı. Benim sözleşmem ağustosta bitiyor. Şimdi 6.5 olan kirayı 12 ye çıkarmak istiyor. Ağustosta da yeni zamma bakarız diyor. Normalde direk yok derdim ama daha önce kirayı geciktirdiğim için direk rest çekmeye korkuyorum mahkemeye filan verip çıkartır diye. Ben çıkıp başkası geçse şu an 20 25 den aşağı vermez bu arada

Ağustosta yeni zamma bakarız derken zaten 20 25 yapçam demiş dost. Bence kabul etme o zamana kadar ne koparırsam kar demiştir zaten ağustosta çıkar demiştir bence

RaymondReddington

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
1,975
1,063
113
Yani senin dediğin teamüllere aykırı bir şey kira tespit davası yeni bir kiracıya açılmaz.yeni kiracıya istediğin rakamı söylersin zaten
mevcuttaki kiracıya açılır bu dava ve açıldı da binlerce dava var şu anda bu şekilde.
Araştır bence

omer1965

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,315
2,996
113
Yani senin dediğin teamüllere aykırı bir şey kira tespit davası yeni bir kiracıya açılmaz.yeni kiracıya istediğin rakamı söylersin zaten
mevcuttaki kiracıya açılır bu dava ve açıldı da binlerce dava var şu anda bu şekilde.
Araştır bence
Madem açılıyor neden %25 var neden sözleşme yapılıyor ?
Sözleşme amacı nedir kaç yıllık yaptıysan o tutarı o süre boyunca ödemeyi kabul etmişsindir demek.
Ev sahibide o süre boyunca anlaşılan tutardan farkşı bir tutar istemeyecektir anlamına gelir.

omer1965

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,315
2,996
113
Araştır bence
Araştırdım bak dediğim gibi yeni dönemde.

Kira bedelinin tespiti davası; yeni kira döneminde uygulanacak kira bedeline ilişkin taraflar anlaşma sağlarsa açılamaz. Dava ancak anlaşma sağlayamazlar ise kabul edilebilir.

RaymondReddington

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
1,975
1,063
113
Araştırdım bak dediğim gibi yeni dönemde.

Kira bedelinin tespiti davası; yeni kira döneminde uygulanacak kira bedeline ilişkin taraflar anlaşma sağlarsa açılamaz. Dava ancak anlaşma sağlayamazlar ise kabul edilebilir.
Kardeşim sen ikna olmuyorsun belli ki karşı komşuma oldu bu diyorum inanmıyorsun araştır diyorum işine geleni söylüyorsun

bak güzel kardeşim benim örneğin bir iş yeri var ve 20 yıllık kontrat yapılmış kira bedeli ilk sene 10k diğer takip eden yıllarda %25 artışla anlaşılmış

(sözleşmede özel bir artış miktarı belirtilmemişse max%25 tir zaten )

Ve bu iş yeri Türkiye’deymiş :))
iktidar partisi de akp ymiş :))

yani enflasyon %150 nin üzerindeymiş

bu enflasyona yenilmemek için bu davalar ile sözleşme süresi içinde açılabiliyor anlıyor musun binlerce dava örneği var bu şekilde herşeyin fiyatı bir anda artınca ev sahiplerini korumak amacıyla yapılıyor

omer1965

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,315
2,996
113
Kardeşim sen ikna olmuyorsun belli ki karşı komşuma oldu bu diyorum inanmıyorsun araştır diyorum işine geleni söylüyorsun

bak güzel kardeşim benim örneğin bir iş yeri var ve 20 yıllık kontrat yapılmış kira bedeli ilk sene 10k diğer takip eden yıllarda %25 artışla anlaşılmış

bu enflasyona yenilmemek için bu davalar ile sözleşme süresi içinde açılabiliyor anlıyor musun binlerce dava örneği var bu şekilde herşeyin fiyatı bir anda artınca ev sahiplerini korumak amacıyla yapılıyor
Aç google bak benim dediğim gibi çıkıyor dostum😊
Kaç yere baktım sonuç aynı yeni dönem anlaşmazlığında😀

sezermc

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,286
754
113

Gel köyde bi arsa kalayım sana kanka mis gibi kuş tavuk horoz çek kredi gel:)

omer1965

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
3,315
2,996
113

Karşı komşun kaç yıllık kiracı ?

Son düzenleme: