Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Muhabbet Asgari Ücret Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

Verstappen

iLTW
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
6,872
10,914
113
asgari ücretin 4500 olması demek ülke nüfusunun %40ına yaklasık 2000 lira zam yapmak demek, asgari ücret almasa bile asgari ücretin biraz üstüne calısan bir %20 25lik kesime de aynı sekilde 2 2.5k zam yapılması demek ki bu kadar çok insana hiçbir iş veren pat diye o zamı yapmaz, yapamaz. yani asgari ücretin 4500 olması demek ülkenin yarısının işsiz kalması demek. ayrıca asgari ücret şu koşulda birden pat diye 4500 olursa fırında da ekmegin fiyatı 5 lira olur

dusting34

Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
8,316
3,183
113
asgari ücretin 4500 olması demek ülke nüfusunun %40ına yaklasık 2000 lira zam yapmak demek, asgari ücret almasa bile asgari ücretin biraz üstüne calısan bir %20 25lik kesime de aynı sekilde 2 2.5k zam yapılması demek ki bu kadar çok insana hiçbir iş veren pat diye o zamı yapmaz, yapamaz. yani asgari ücretin 4500 olması demek ülkenin yarısının işsiz kalması demek. ayrıca asgari ücret şu koşulda birden pat diye 4500 olursa fırında da ekmegin fiyatı 5 lira olur
Ekmek fiyatini etkilemez ,ama diger dediklerin doğru patronların kâr hacmi düşer ,işciye vereckleri paralarla herseyi oto yaparlar. Çoğu işletme iflas verir

Verstappen

iLTW
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
6,872
10,914
113
Ekmek fiyatini etkilemez ,ama diger dediklerin doğru patronların kâr hacmi düşer ,işciye vereckleri paralarla herseyi oto yaparlar. Çoğu işletme iflas verir
etkiler cok fena etkiler hem de her şeyin fiyatını etkiler asgari ücrete neredeyse 100%lük bir zamdan bahsediyorsun 4.5k olması durumunda enflasyonun 15%te kalacagını mı düsünüyorsun yine

dusting34

Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
8,316
3,183
113
Robotlar insanlarin yerini almaya basladi 😄bizim burda bitane fabrika vardi 800 işci vardi hepsine yol verdi oto yapti herseyi ,simdi 40 kisi calisyo ,makinalar 3 bin kisinin yaptigini yapiyo

dusting34

Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
8,316
3,183
113
etkiler cok fena etkiler hem de her şeyin fiyatını etkiler asgari ücrete neredeyse 100%lük bir zamdan bahsediyorsun 4.5k olması durumunda enflasyonun 15%te kalacagını mı düsünüyorsun yine
Enflasyonda etkilemez ekmeği , buğday stoklanmadikca kıtlık olmadıkca ekmegin zamlanacagini sanmiyorum , bizim burda fırın diyo ben 75 kurusa 1 lirayada bile verebilirim diyo , ama bakkal çukkalda ekmek işine girdigi için sürümden kazanamiyoruz diyo

Verstappen

iLTW
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
6,872
10,914
113
Enflasyonda etkilemez ekmeği , buğday stoklanmadikca kıtlık olmadıkca ekmegin zamlanacagini sanmiyorum , bizim burda fırın diyo ben 75 kurusa 1 lirayada bile verebilirim diyo , ama bakkal çukkalda ekmek işine girdigi için sürümden kazanamiyoruz diyo
genel bir enflasyon olunca tohumun fiyatı artar otomatikmen o tohumdan elde edilecek bugdayın fiyatı da artar bugdayın fiyatı artınca bu ekmege de yansır atıyorum fırın bugdayı 100 birime alıp ekmegi 2 birime satıyorsa artık 200 birime alıp ona göre fiyattan satmaya baslar bunun ekmekle başka bir şeyle alakası yok hocam asgari ücret 100%e yakın artarsa enflasyon 4% 5% artmaz en az 50 60lık bir enflasyon olur ülkedeki bu da her şeyi etkiler sadece bugday fiyatı degil adamın elektrik faturası bile 2 katına cıkmıs olacak en az bir çok etken var ortada

rioletta

hep 2007 kalsaydım
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
5,334
3,195
113
Doğru diyosun valla , bu iş böyle olmuyo diye bu ay peşin ödeme sistemine geçtim bende :) geçtiğimiz aylarda çok çektim ne varsa ölmeyecek kadar peşin vercm dedim ! .1720 tl maaş var ayın 2sinde gittim 700 kirayı verdim,40 berbere gittim hemen,bizim burda damacana su aldığım yer var haftada bi 20lik damacana gidiyo çaya filanda kullanıyorum onada 4 haftalık 4 tane 15tlden 60 tl verdim peşin ! ekmeği bizim marketten alıyorum 3 tane günlükten 90 tane *1.75 = 150 lira ona verdim digitürkü ödedim 62 tl,internet 85 tl, elektrik 220 tl (ısıtıcı da var ),su 51 tl 130 tl tüp parası verdim, telefon hattına 60tl verdim gıda olarakta yumurta,zeytin peynir aldım 100-150 liralık MAAŞ BİTTİ AYIN 2SİNDE :) tütün için 250 tl eksik kaldı et tavuk yemeklik malzeme bunlar hayal .. bu ay 800 lira aldık ordan topladık ama önümüzdeki aylar nolcak :( ama heray böyle yapıcam ayın 1-2snde ne varsa gitsin.

Valenciennes

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Biletci Üye
TC Onaylı
23,882
24,009
113
Üç bin olsa ne olacak.. çok para mı üç bin. Doymuyorlar

dusting34

Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
8,316
3,183
113
genel bir enflasyon olunca tohumun fiyatı artar otomatikmen o tohumdan elde edilecek bugdayın fiyatı da artar bugdayın fiyatı artınca bu ekmege de yansır atıyorum fırın bugdayı 100 birime alıp ekmegi 2 birime satıyorsa artık 200 birime alıp ona göre fiyattan satmaya baslar bunun ekmekle başka bir şeyle alakası yok hocam asgari ücret 100%e yakın artarsa enflasyon 4% 5% artmaz en az 50 60lık bir enflasyon olur ülkedeki bu da her şeyi etkiler sadece bugday fiyatı degil adamın elektrik faturası bile 2 katına cıkmıs olacak en az bir çok etken var ortada
Enflasyon işleri karışık şidmi internet faturalarini bile enflasyona dahil ediyolar ,temel ihtiyaç malzemelerinin bazilarini dahil etmiyolar .sayıştayların istatistik kurumlari seffaf olmadigi için enflasyon isleri karışık bana göre . Elktrik falan zamlanir evet ama kimse bu milletin ekmegiyle oynayamaz 😄zaten bi kuru ekmegimiz kaldi onuda vereckleri zamdan sonra zamlandirirlarsa mevzu cikar 😄

fsned2003

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
750
239
43
Asgari ücrete zam geldikçe ona göre fiyatlar artıyor alım gücünü yükseltmeleri lazım 300 artsa zaten 100 kiraya zam doğalgaz elektrik zamlanıyor daha yiyeceğe zam gelmeden o zam gidiyor şuan maaşım 4500 lira zor geçiniyorum iki sene önce tasarruf bile yapıyordum Allah asgari ücretle geçinenlerin yardımcısı olsun

cahit202020

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
127
70
28
Zam gelse ne olacak ki kaşıkla verdiklerini kürekle alıyorlar

Zeus44

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
846
281
63
taserondan kadroya geçenler asgari ücretten 100tl fazla alıyorlar adamlar kadroya geçenlere zam vermiyor asgari ücretliye mi verecek geçen sene tayyip efendi merak etmesinler çok iyi bir zam yapacağız dedi 300tl zor verdi kasım 10 da doğal gazi açtım 1 aralıkta fatura geldi 350tl asgari ücretli ne yapsın allah yardımcıları olsun

sfenks47

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
965
345
63
3000 olsa ne olcakki zam geldikten sonra.2600 olsun vergi alınmasın daha iyi olur

Hunreis

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
4,182
1,218
113
bence hiç zam yapilmasın eflasyonu indirsinler her zamda para degersizleşiyor fiatlar ucuyor

Hans3l

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
1,351
750
113
Hakkinizi helal etmeyin hakkinizi yiyenlere. Bu dünyada krallar ama belki öbür taraf da hesap sorarlar.

dusting34

Ne mutlu TÜRKÜM diyene
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
8,316
3,183
113
Hakkinizi helal etmeyin hakkinizi yiyenlere. Bu dünyada krallar ama belki öbür taraf da hesap sorarlar.
Öbür taraf bahanesiyle salak yerine koyuyolar bizi hep . Ben öbür tarafı beklemek istemiyorum ,ak koyun kara koyun bu tarafta belli olsun . Bak japonlarda müslüman değil bunlara hic peygamber gonderilmemis ama japonlar kadar dürüst ve onurlu kimse yok,bizi hep dinle kandirdilar